Windows 10’a nihayet mavi ışık filtresi geldi

0
94
Windows 10'a nihayet mavi ışık filtresi geldi
Windows 10'a nihayet mavi ışık filtresi geldi

Windows 10'a nihayet mavi ışık filtresi geldi

Kısa vakit önce yayınlanan Windows 10 inşa 15002, f.lux uygulamasına aynı işlevsellik sunan yepyeni bir mavi ışık filtresi ile birlikte geldi. Bu yeni fonksiyon sadece masaüstlerinde değil aynı zamanda mobil cihazlarda da kullanılabiliyor.
 
Basitçe “Mavi Işık Filtresi” olarak adlandırılan yeni Windows 10 özelliği, ekranın gece her tarafında gözlerinizi yormaması için monitörünüz göre üretilen mavi ışık miktarını otomatik olarak ayarlayabilmenizi sağlıyor. Microsoft yeni özelliğin açıklamasında “Ekranlar, gün boyunca gördüğünüz bir ışık türü olan mavi ışık yayar. Windows, gece uyumayı kolaylaştırmak için daha sıcak renkler gösterebilir” şeklinde bir ifadeye yer vermiş durumda.
 

Ayrıca Bkz.NASA’nın Mars’taki uzay aracından şahane Dünya ve Ay görüntüsü

Şu anda Windows 10 gerekli ayarlarla geliyor ve renk sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz ama istediğiniz zaman otomatik olarak devreye girmesi için süre ayarı yapmanıza da ihtimal tanıyor. Buna ilave olarak, konum sistemini açık tutarak mavi ışık filtresinin herhangi bir kullanıcı girişi olmadan gün batımında etkinleşmesini de sağlayabiliyorsunuz.
 
Microsoft’un bu hücum için azıcık geç kaldığını söyleyen kullanıcılar var, çünkü bu cins bir nitelik sunan platformlar mevcut durumda. Apple, iOS 9‘dan bu yandan aynı özelliği “Night Shift” (Gece Vardiyası ya da Gece Modu) adı aşağı sunuyor. Yeni Windows 10 mavi ışık filtresi şimdilik sadece Fast ring’deki Insider üyeleri göre kullanılabiliyor. Oysa Nisan ayında gelmesi beklenen “Creators Update” güncellemesi ile birlikte genel kullanıma sunularak cümbür cemaat tarafından kullanılabilir ışık halkası gelecek.
 

CEVAP VER