Web Tasarım Unsurları

0
33

Tasarımın her alanında olduğu gibi web tasarımı içinde de belli ana hatlar ve bölümler oluşturularak çalışmalar detaylı şekilde yapılır. Bunları aşağıda kısa açıklamalar halinde sizlere sunuyoruz, kaliteli bir web tasarım çalışmasının ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Düzen Faktörü: Kullanılacak grafikler ve metinler belli düzende ve kalıpta olmalıdır. Web sitelerinin en önemli bir hedefi de kullanıcıların bilgiyi sayfada aradıkları zaman bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu ise tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde hakimiyetle korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir husustur.

Renk Faktörü: Renk seçimi her müşterinin isteklerine ve amaçlarına bağlıdır, Farklılık gösterebilir. Bu basit bir şekilde yalnızca siyah ve beyaz renklerle yapılabilmekle birlikte tüm web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin veya bir kuruluşun veya kurumun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.

Grafik Faktörü: Web tasarımı için grafikler logo, kurumsal kinlik, fotoğraf veya simgeler şeklinde çeşitli tasarımlar kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından asla sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını olumsuz etkilemeyecek boyutlarda, web sayfasının içeriği ile tamamen uyumlu olmalı, uygun şekilde sayfalara konumlandırılmalıdır.

Font Faktörü: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım kalitesini isteediğiniz şekilde artırabilirsiniz. Çoğu web tarayıcıları yalnızca web için güvenli yazı tipleri olarak bilinen uygun fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir ve kullanabilir.

CEVAP VER