PARDUS kamu kuruluşlarında zorunlu hale geliyor

0
87
PARDUS kamu kuruluşlarında zorunlu hale geliyor
PARDUS kamu kuruluşlarında zorunlu hale geliyor

PARDUS kamu kuruluşlarında zorunlu hale geliyor

Yakın zamanda alınan bir karar ile kamu kuruluşlarında “Q” klavyelerin yerine “F” klavyenin gerekli ışık halkası getirileceğini buradaki haberimizde sizlere aktarmıştık. Türkçe’ye daha uygun olduğu ve kolay yazım imkanı sağladığı gerekçesiyle alınan bu karar bir takım kullanıcılardan tepki çekti.
 
Hem Bkz.LEGO’dan programlanabilir robotlara dönüşen yeni set: Boost 
Zira yıllardır “Q” klavyeye aşina olan personelin -ilerleyen yaşları da göz önüne alındığında- “F” klavyeye alışamayacakları ve işlerin daha yavaş yapılacağı dile getirildi. Bu konudaki tartışmalar devam ederken benzer bir düzenleme haberi işletim sistemleri cephesinden geldi. Edinilen bilgilere kadar TÜBİTAK’a ast ULAKBİM tarafından geliştirilen PARDUS, gerçekleştirilecek güncellemeler ve geliştirmelerin ardındaki millet kuruluşlarında gerekli ayla gelecek.
 

PARDUS ile emniyet endişelerinin giderilmesi hedefleniyor 

 
2017 yılında kademeleri olarak başlatılması düşünülen proje ile em yerli yazılımın önünün açılması keza de emniyet endişelerinin büyük oranda giderilmesi hedefleniyor. Başta HAVELSAN’da kullanılması planlanan PARDUS’un savunma ve havacılık alanlarında da etkin rol üstleneceği ifade ediliyor.
 
Ayrıca Bkz.SanDisk’ten SSD performansı sunan en süratli USB bellek 
Açık kaynaklı olduğu için virüslere karşı da korumalı olduğu belirtilmiş yerli işletim sistemi günümüzde bazı hastane ve kurumlarda faal olarak kullanılıyor. Hatırlayacağınız gibi kısa vakit önce Eyüp Belediyesi de PARDUS’a geçtiğini duyurmuştu.
 

CEVAP VER