Özgür Yazılım Vakfı, Siri benzeri kişisel asistan geliştiriyor

0
101
Özgür Yazılım Vakfı, Siri benzeri kişisel asistan geliştiriyor
Özgür Yazılım Vakfı, Siri benzeri kişisel asistan geliştiriyor

Özgür Yazılım Vakfı, Siri benzeri kişisel asistan geliştiriyor

 
Bağımsızlık yazılım dünyasına günümüzde tartma veriliyor. 1985’te resmileşmiş olan Free Software Foundation (FSF) yani Hür Yazılım Vakfı da açık kaynaklı yazılımların yaygınlaşması için büyük bir çaba veriyor. Bu mücadelenin nedenlerinden biri, açık kaynaklı yazılımların kodunun kapalı kaynağa kadar fazla daha fazla kişi göre incelenmesi, bu nedenle siber saldırılara aleyhinde daha güvenli olması. Öteki bir niçin ise açık kaynak kodlu yazılımların ne yaptığının bütün olarak cümbür cemaat göre öğrenilebilmesi. Örneğin, kapalı kaynak kodlu olan Siri’yi kullandığınız zaman erişim verdiğiniz çok sayıda bireysel bilginin kimlere gönderildiğini iyice bilmiyorsunuz.
 
Ayrıca Bkz.Hollanda’da programcı skandalı: geliştirdiği web sitelere arkadaki kapı yerleştirdi 
İşte bunun gibi nedenlerle Hür Yazılım Vakfı, açık kaynak kodlu yazılımların yaygınlaşması için çaba ediyor. Bunu yaparken de bir öncelik listesi oluşturarak daha acil konulara yönelmek istiyor. Yeni gelen yorumlama da bu öncelik listesiyle alakalı. Açıklamaya tarafından bir süredir öncelik listesinde olan Flash yarı açık kaynaklı proje talebi listeden kaldırıldı. Bunun yerine öncelik listesine, özgürlük mobil işletim sistemi, bulut sistemi, Siri güya kişisel yardımcı ve Skype benzeri irtibat uygulaması eklendi.
 
Yeni listedeki göze çarpan bir ayrıntısıyla uğraşma ise Android gibi açık kaynaklı mobil işletim sistemine karşın, özgürlük işletim sistemi projesinin kaldırılmamış olması; hatta en zorunlu proje olarak listelenmesi. FSF’den gelen açıklamada bu duruma değinen şu sözler geçiyor: “Akıllı telefonlar günümüzde en yaygın bireysel bilgisayar türü. Bundan nedeniyle, yazılım özgürlüğünün yayılması için en ince ayrıntısına kadar özgürlük bir mobil işletim sistemi büyük tartma arz ediyor.”
 
Ayrıca Bkz.Microsoft’tan tablete dönüşebilen zeki telefon 
Listedeki diğer kayda değer bir madde ise Skype güya irtibat uygulaması. FSF bu konuda şu sözleri kullandı: “Özgür olmayan bu değişiklik yazılımları kullandığımız vakit kodu göremediğimiz için bizim konuşmalarımızı kimin dinlediğini de bilemiyoruz.”.
 
Serbest Yazılım Vakfı’nın öncelik listesi gibi çalışmaları hoş ama maalesef ancak hür yazılımlar hala yaygınlaşmış durumda yok. Bazı uzmanların, bilgi güvenliği açısından stabil sürümlere sahip hür yazılım kullanmayı tavsiye ettiğini hatırlatalım.
 

CEVAP VER