Microsoft, Windows 10 PC’lerden toplanan telemetri verilerini azaltıyor

0
65
Microsoft, Windows 10 PC'lerden toplanan telemetri verilerini azaltıyor
Microsoft, Windows 10 PC'lerden toplanan telemetri verilerini azaltıyor

Microsoft, Windows 10 PC'lerden toplanan telemetri verilerini azaltıyor

Microsoft, basitleştirilmiş mahremiyet ayarları ve bilgisayarlardan toplanan verilerin azaltılması da dahil elde etmek üzere Windows 10 kullanıcılarının gizliliğini arttıracak bir dizi değişiklik duyurdu.
 
Herşeyden önce şirket kullanıcıların web üzerinden arama geçmişi, konum etkinliği ve dijital asistanın daha kişisel bir tecrübe sağlaması için gerekli bilgilerin tutulduğu Cortana’nın Karalama Defteri de dahil olmak üzere mahremiyet verilerini görüp yönetmelerine olanak karşılayan yeni bir mahremiyet denetim paneli sunmuş durumda. Bu panele erişmek için, Microsoft hesabınızla oturum açmanız ve account.microsoft.com/privacy adresine bağlanmanız gerekli.
 

Windows 10 değişiklikleri

 
Windows 10 ile ilgili olarak Microsoft, yeni işletim sistemini yükleyen kullanıcılar için yeni bir montaj deneyimi duyurdu. Microsoft, yeni seçeneğin Windows 10 kurulumu esnasında sunulan önceki Express kurulumun yerini alacağını söylüyor.
 

Ayrıca Bkz.Hangi Galaxy amiral gemisi ne dek sattı? Tümü bu infografikte

Windows 7, Windows 8’den yükseltme yapan ya da yeni bir temiz kurulum gerçekleştiren kullanıcılar, Microsoft’un “basit oysa kayda değer ayarlar” olarak tanımladığı seçenekleri görecek ve ilerlemeden önce ayarları seçmeleri gerekecek. Halihazırda Windows 10 kullanıcılarından ise bir bildirimle mahremiyet ayarlarını güncellemeleri istenecek.
 
Bu yeni ayarların Creators Update güncellemesi ile gün ışığına çıkması bekleniyor. Ancak daha öncesinde Insider yapılarına entegre edilerek program dahilindeki kullanıcılara sunulacak.
 

Telemetri Servisi daha az bilgi toplayacak

 
Windows 10’daki telemetri ayarları ise üç ayrı seviyeden Temel ve Tam olmak üzere iki seçeneğe düşürülecek. Geliştirilmiş seviye artık sunulmayacak ve bunu seçen kullanıcıların “Creators Update” güncellemesini yükledikten sonra Esas veya Bütün’a geçmeleri istenecek.
 
Oysa daha da önemlisi, Esas seviyesinin Windows 10 bilgisayarlardan daha düşük bir telemetri verisi toplayacak olması. Kullanıcılara gizlilik ayarları üzerinde tam denetleme verilecek ve sonradan Windows 10’daki ayarlar uygulamasından bunları değiştrebilecekler.
 

CEVAP VER