Geçmişte Yıllarda Futbol Sporu

0
32

Orta Çağ Avrupa’sın da futbol sporu, topla oynanan bir oyuna dair ilk ifadelere, 9. asıra ait Nennius’un Historia Brittonum isimli eserinde rastlamaktadır. Galler’in kuzey kısımlarında yazılan eserde, bir takım çocuğun top oynadığından bahsedilmektedir. İngiltere’de yan köyler ya da kasaba aralarında oynanmakta ve adına verdiği güruh futbolunda hedef, topu rakip takımın kasaba ya da köyünde tespit edilen bölgeye göndermekti.

Hiçbir kuralın olmadığı bu oyunda oyuncu sınırlaması yoktu ve yüzlerce şahıs mücadele edebilmekteydi. Bu etkinlikler esnasında meydana gelen karmaşayı ve yaşanan hadiseleri gerekçe gösteren Kral II. Edward doğrulusunda 13 Nisan 1314’te ülkede futbol oynanmasını yasaklanmış, bu yasak sonrasındaki hükümdarlar doğrulusunda da sürdürülmüş ve ülkede futbol oynanması 300 sene kadar yasaklı kalmıştı.

İngiltere’de ki güruh futboluna benzer bir oyunun varlığına Fransa’da da rastlanmaktadır. Soule, Cholle ya da Choule adı ile anılan bu oyun ile ilgili tanınan ilk bilgiler 1147 senesine aittir. 1319 senesinde V. Philippe, 1369 senesinde ise V. Charles doğrultusunda Fransa’da bu tip oyunların oynanması yasaklanmıştı.

İtalya’da meydana çıkan ve kökenleri daha eskiye dayansa da kuralları 16. yüzseneda yapılan Calcio fiorentino isimli sporda ise hedef, topu rakip takımın kalesine göndermekti. Topu denetim etmek, takım arkadaşına pas atmak ve kaleye göndermek amacıyla el ve ayak kullanmak serbestti. FIFA, futbola ve basketbola benzeyen bütün bu sporların günümüzdeki futbol ile direkt olarak bir bağlantısı olmadığını belirtmektedir.

 

CEVAP VER